Archiv článků

Nová chlorová norma. Vše při starém, nebo ne? - Bazén a sauna 3,4/2017

Autor: Mgr. Jiří Procházka, obchodní ředitel GHC Invest, s.r.o.

Od března 2016 platí novelizovaná norma ČSN 75 5050 – 1 s názvem „Hospodářství pro desinfekci vody ve vodohospodářských provozech“, která se týká navrhování, výstavby, tlakových zkoušek a provozu zařízení a objektů pro desinfekci vody prováděnou chlorem a chlorovými preparáty ve vodohospodářských provozech. Pro bazény a koupaliště, které v drtivé většině pro desinfekci bazénové vody používají chlorové preparáty a především plynný chlor, je to norma poměrně důležitá, neboť kromě podmínek pro navrhování a výstavbu nových chloroven upravuje i provoz, revize a prohlídky stávajících chlorových provozů a to včetně pravidel pro manipulaci s chlorovými tlakovými nádobami.

Velká nebo malá chlorovna

Přináší tedy nové znění tzv. „chlorové“ normy nějaké zásadní změny? Zdánlivě ne. Podíváme-li se na definici základních pojmů, zůstávají zde termíny jako hlavní sklad chloru, provozní sklad chloru, chlorovna, malá chlorovna apod. Chvályhodné je, že se v nové normě již pracuje s nejběžnějším a prakticky jediným používaným typem chlorové lahve na trhu s objemem 52 L (náplň 65 kg). Stará norma z roku 1995 totiž definovala malou chlorovnu maximálním počtem 4 ks lahví po 40 L (50 kg) chloru, což při používání nových obalů s náplní 65 kg znamenalo omezení pro tzv. malou chlorovnu na 3 ks lahví. Nyní tedy mohou být v malé chlorovně 4 ks lahví o obsahu 65 kg, dvě provozní nádoby (tlakové lahve připojené k odběru chloru) a dvě pohotovostní, tzn. připojené ale momentálně bez odběru chloru.

Zde ovšem pro provozovatele bazénu s menším počtem chlorových lahví další benefity pro zařazení do režimu tzv. malé chlorovny končí! V článku 5.3.8 nové chlorové normy je totiž jednoznačně stanoveno, že sklady chloru (hlavní, provozní) a chlorovny včetně malých musí být vybaveny signalizací nepřípustného obsahu chloru v ovzduší. Zároveň zde norma doporučuje instalaci neutralizačního zařízení, ale nepředepisuje jej.

Provozní sklad chloru

V podstatě se tak malá chlorovna kromě počtu lahví z pohledu povinného vybavení a provozu neliší od chlorovny velké ani od provozního skladu chloru. Navíc pokud je podtlakové dávkování chloru umístěno společně s tlakovými nádobami (jako je tomu na bazénech dost často), považuje se chlorovna a provozní sklad za jednu místnost. Většina bazénových chlorových provozů tudíž je a bude posuzována v režimu provozní sklad chloru. Zde pak veškeré omezení na počet lahví odpadá, protože provozní sklad může obsahovat provozní tlakové nádoby „v počtu nutném pro největší současný odběr chloru“ a stejný počet lahví pohotovostních (doporučený max. odběr z jedné lahve cca 0,65 kg chloru/hod.), přičemž stačí tento potřebný počet lahví uvést v provozním řádu. Pokud není stanoven největší současný odběr chloru, může být v provozním skladu max. 10 chlorových lahví, z toho 3 provozní, logicky pak 3 pohotovostní a 4 zásobní.

Stavební požadavky – vyhněte se Luxferám

Z hlediska stavebních nároků na chlorovny/provozní sklady nepřináší novela prakticky nic nového, proč také měnit něco, co je prověřeno 20 léty praxe. Jak v provozním skladě s chlorovnou, tak také v malé chlorovně se doporučuje teplota mezi 20 až 25 °C, přičemž teplota v místnosti nesmí být nižší než 10 °C a nesmí překročit 35 °C. Toto by mělo být zajištěno již na úrovni stavební konstrukce a projektanti by se tedy měli vyvarovat podobných excesů, jako byla např. osluněná stěna chlorovny ze skleněných Luxfer. Norma výjimečně připouští zahřívání tlakových obalů na max. 35 °C, ale týká se to spíše použití topných dek na chlorových sudech při odběru většího množství chloru v tlaku pro různé průmyslové aplikace, kdy v zimním období je potřeba udržet potřebný přetlak v rozvodu chloru. V běžných podtlakových chlorovnách zahřívání chlorových lahví z bezpečnostních důvodů důrazně nedoporučujeme!

V chlorových skladech/chlorovnách musí být rovněž nainstalováno podtlakové větrání s kapacitou výměny vzduchu o objemu celé místnosti nejméně 5x za hodinu. Větrání musí být ovladatelné jak z venku, tak také zevnitř a musí být vybaveno optickou signalizací. Větrací potrubí se stále vyvádí 1 m nad střechy okolních budov v okruhu 12 m, samozřejmostí pak jsou nehořlavé dveře chlorovny a v předsíni přívod vody s ruční sprchou (nejlépe klasické umyvadlo). Také se doporučuje keramický obklad stěn místnosti do výšky 1,8 m. Ukazatel směru větru (větrný rukáv) je povinný pro chlorové sklady s více než 20 ks chlorových lahví.

Hlídání úniku chloru

Vraťme se ale k nové povinnosti vybavit i malou chorovnu signalizačním zařízením úniku chloru. Někomu se to může zdát jen jako další nemalý náklad na vybavení chlorovny, ale mějme na paměti, že chlor je opravdu velice toxický plyn a jde tady především o bezpečnost celého provozu. I když bude chlorové zařízení pravidelně kontrolováno a servisováno, je na místě mít neustálou kontrolu a přehled o stavu ovzduší v chlorovně/provozním skladu a být informováni o ev. únicích chloru. Renomovaný výrobce zařízení pro dávkování plynného chloru, německá firma JESCO, má ve své nabídce rovněž hlídač úniku chloru, jehož instalací lze beze zbytku splnit nové požadavky nové normy na vybavení i malých chloroven signalizací. Zařízení s označením GW 702 je určeno jak pro malé chlorovny, tak pro provozní sklady s větším počtem lahví. Zařízení GW 702 může být vybaveno až 2 chlorovými senzory s rozsahem 0 - 10 ppm, lze tedy najednou monitorovat ovzduší ve dvou místnostech (chlorovna a provozní sklad), případně v okolí chlorovny, ve strojovně apod.



Výhoda 2 stupňů alarmu

Na zařízení jdou libovolně nastavit 2 stupně alarmu, což je výhodné zejména při propojení hlídače na nějaký pult centrální ochrany. Není totiž ideální stav, aby při jakémkoliv mírném zvýšení koncentrace chloru v chlorovně, které může být způsobeno běžnými provozními záležitostmi (přepojování prázdných lahví, nasycení patrony s aktivním uhlím díky drobné netěsnosti podtlakového regulátoru), dorazili vždy na bazén hasiči v gumových oblecích! Překročení obsahu chloru v ovzduší chlorovny v řádu kolem 1,5 ppm (1. stupeň alarmu) je tedy signalizováno pouze obsluze a to světelně/akusticky, pokud je nainstalováno zábleskové světlo či siréna, nebo na displeji hlídače úniku v předsíni, případně v nějakém lokálním řídícím systému, do kterého je signál hlídače připojen. Pracovníci obsluhy tak mohou situaci sami vyřešit, odvětrat chlorovnu, uzavřít ventily na lahvích a zajistit kontrolu nebo případný servis dávkovacího zařízení. Alarm stupně 2, který reaguje na významnější zvýšení koncentrace chloru v ovzduší chlorovny, je vhodné nastavit podle normy na 6 ppm a spínat s ním např. spouštění neutralizační stanice. Signalizaci 2. stupně alarmu může provozovatel díky výstupům z hlídače sdílet dle vlastního uvážení buď opět pouze lokálně (blikačka, siréna, MaR systém) nebo zapojit do řešení problému rovnou složky integrovaného záchranného systému. Výhodou zařízení GW 702 je, že vlastní plynové senzory jsou nakalibrované již od výrobce a při uvádění do provozu se nastavuje jen příslušná strmost jejich výstupního signálu. Senzory tedy na rozdíl od jiných zařízení na trhu nevyžadují pravidelnou kalibraci u výrobce, ale provádí se při pravidelných kontrolách chlorového zařízení pouze funkční test senzorů, a to přímo v místě instalace. Samozřejmě životnost senzoru je závislá na četnosti tzv. chlorových šoků a každá chlorová havárie se zaznamenaným významným zvýšením koncentrace chloru v ovzduší vždy znamená požadavek na výměnu senzoru.

Nepodceňovat pravidelný servis a revize - bezpečnost především

Na závěr je třeba připomenout, že každý chlorový provoz podléhá povinnosti provádět pravidelné odborné prohlídky zařízení pro dávkování chloru (servis 4x ročně) a také pravidelné revize vyhrazených plynových zařízení (1x za dva roky), které musí provádět pracovníci odborně způsobilí dle zákona č.174/1968 Sb. o státním odborném dozoru nad bezpečnostní práce. Norma však obdobně nehovoří o způsobilosti osob provádějících roční kontrolu plynového zařízení zaměřenou na stav provozovaného zařízení z hlediska požadavků bezpečnosti práce, technických zařízení a požární ochrany. Pravidelné kontroly a servis jsou jedinou správnou cestou, jak udržet bezpečnost chlorového provozu na požadované úrovni, přičemž za samozřejmé se považuje dodržování základních bezpečnostních pravidel při práci s chlorem, mj. důsledné používání bezpečnostních a ochranných pomůcek (masky, čpavková voda atd.). Jedině informovaný a proškolený personál je pak zárukou bezproblémového provozu, proto společnost GHC Invest vydala i manuál na správnou manipulaci a zacházení s chlorovými lahvemi a ventily, který jak pevně věříme, je nedílnou součástí provozního řádu v každém chlorovém provozu.

Kontakt:

GHC Invest, s.r.o.
Korunovační 6/103, 170 00 Praha 7
Tel.: 233 374 806, Fax: 233 371 373
E-mail: info@ghcinvest.cz
www.ghcinvest.cz